تب داغ کلاهبرداری در بازار سیم کارت!

در این مطلب انواع روش های رایج کلاهبرداری در بازار سیم کارت از حقه های تعویض سیم کارت گرفته تا خرید و فروش تلگرامی معرفی شده است.

این روزها بازاریابی‌های تلفنی به خصوص در بخش فروش سیم‌ کارت به شدت افزایش یافته است؛ بازاریابی‌هایی که متاسفانه با بکار بردن روش‌های مختلف سعی در گمراه کردن کاربران و فروش کالاهایی غیرواقعی دارند.

در این گزارش به چند نوع از این کلاهبرداری‌ها که مدتی است موجب شکایت مشترکین شده، اشاره می‌شود:

روش اول کلاهبرداری در بازار سیم کارت / فروش سیم‌کارت مشابه

چندی است افراد سودجو با هدف فروش سیم کارت‌های اعتباری مشابه با سیم کارت‌های دائمی اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. آنها که خود را نماینده یکی از اپراتورهای تلفن همراه یا اپراتور مجازی معرفی می‌کنند و پس از تماس با شخص مورد نظر و مطرح نمودن مزایایی همچون دارا بودن سیم کارت مشابه به همراه پانصد هزار ریال شارژ رایگان، یک سیم کارت هدیه با دو هزار ریال شارژ، یک ساعت مکالمه و اینترنت رایگان، سعی در عوام فریبی و کلاهبرداری دارند.

کلاهبرداران پس از توافق، سیم کارت مورد نظر را که گاهی اوقات سوخته یا با شماره مورد نظر خریدار متفاوت است، به مبلغی بالاتر از بازار (دویست هزار تا یک میلیون ریال) به مشتری می‌فروشند و توسط پیک موتوری یا بسته پستی به شخص تحویل می‌دهند.

زمانی که فرد قصد راه اندازی سیم‌کارت را دارد، متوجه می‌شود که شماره مورد نظر با شماره خریداری شده متفاوت بوده و هزینه پرداخت شده بابت سیم‌کارتی معمولی بوده که قیمت آن به مراتب ارزان‌تر است.

روش دوم کلاهبرداری در بازار سیم کارت / تعویض سیم‌کارت

همراه اول جهت ارتقا سیم کارت مشترکین خود به نسل ۴ و ۴٫۵ پیامکی را با مضمون «اگر تاکنون سیم کارت خود را با سیم‌کارت نسل ۴ و ۴٫۵ تعویض نکرده‌اید، با ارسال کد پستی ده رقمی به شماره ۸۹۶۲ و یا مراجعه به دفاتر خدمات مشتریان و فروشگاه‌های همراه اول، علاوه بر دریافت اینترنت رایگان یوسیم، از اینترنت هدیه هم بهره‌مند شوید.» به آنها ارسال می‌کند.

در همین راستا کلاهبرداران ضمن تماس با مشترکین اپراتورها و توصیه جهت ارتقاء سیم کارت خود به یوسیم از آنها می‌خواهند با تهیه سیم‌ کارت‌های دولتی که تعرفه آن نصف تعرفه‌های کنونی است، هزینه‌های خود را کاهش دهند.

وحید صدوقی، مدیرعامل همراه اول ضمن هشدار در خصوص کلاهبرداران از یکسان بودن نرخ مکالمه برای سیم ‌کارت‌های دولتی و خصوصی خبر داد و گفت: حتی بسته‌هایی که در قالب مکالمه همراه یا سرویس‌های دیگر اعلام می‌شود، برای مشترکین تفاوتی ندارد و دولتی یا خصوصی یک قیمت است.

وی درباره سرویس‌های خاصی که ممکن است برای برخی از شرکت‌ها ارائه شود، گفت: ما گاهی اوقات سرویس‌های سازمانی برای شرکت‌های خصوصی و دولتی که کارمندان آنها سرویس‌های خاص می‌گیرند، ارائه می‌کنیم اما آنها هم یک گروه عام هستند و این سرویس‌ها برای یک گروه خاص نیست.

بنابراین تماسی‌هایی که با عنوان تعرفه‌های نصف برای سیم ‌کارت‌های دولتی گرفته می‌شود، ممکن است نوعی کلاهبرداری به شیوه جدید باشد، زیرا سیم ‌کارتی با نصف تعرفه سیم ‌کارت‌های دیگر وجود ندارد.

گفتنی است؛ اکثر افرادی که از طریق تماس اقدام به فروش سیم کارت می‌کنند، رابطه‌ای با اپراتورهای تلفن همراه ندارند و اغلب پس از اقدام به کلاهبرداری دیگر پاسخگو نیستند؛ بنابراین توصیه می‌شود مشترکین تنها از طریق درگاه‌های رسمی اقدام به خرید و واگذاری سیم کارت کنند.

روش سوم کلاهبرداری در بازار سیم کارت / فروش تلگرامی

این روزها بازار شبکه ارتباط جمعی تلگرام بسیار داغ است. این شبکه ارتباط جمعی به قدری میان کاربران طرفدار پیدا کرده که کلاهبرداران را جذب این شبکه کرده است. در این مدل، کلاهبرداران سیم‌کارت‌های مختلف را در کانال‌های تلگرامی تبلیغ کرده و مدعی می‌شوند که فروشنده این سیم‌کارت‌ها هستند.

در ازای خرید این سیم‌کارت‌ها نیز از کاربر می‌خواهند که پول را به حسابشان واریز کنند. بعد از واریز وجه، دیگر خبری از سیم‌کارت نشده و فروشنده دیگر پاسخگو نیست.

توصیه می‌شود برای خرید سیم‌کارت به مراکز معتبر مراجعه کنید. همچنین اولین و بزرگترین وب‌سایت خرید و فروش در ایران که بدون هیچگونه واسطه شما را به فروشندگان معتبر متصل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *